Czemu służy rekrutacja pracowników?

rekrutacja pracownikówW celu wykonywania określonego zawodu kandydat musi wykazać się nie tylko pewnym zespołem cech, ale także powinien posiadać różne umiejętności. Rekrutacja pracowników ma niekiedy charakter wieloetapowy, co pozwala na sprawdzenie kompetencji, przydatności do wybranego zawodu oraz potencjału kandydatów. Niekwestionowaną zaletą rekrutacji jest możliwość minimalizowania błędów i pomyłek.

Jakie istnieją metody prowadzenia rekrutacji pracowników?

W procesie rekrutacyjnym stosuje się współcześnie innowacyjne sposoby, dzięki którym można sprawdzić z dużą dozą prawdopodobieństwa przydatność kandydata do danego zawodu. Pozawalają one także na określenie jego cech osobowości i umiejętności. Do najczęściej stosowanych sposobów rekrutacji obecnie można zaliczyć:

• Testy psychometryczne – służą do sprawdzenia zdolności poznawczych, wyróżniają się wysokim poziomem standaryzacyjnym,
• Testy praktyczne – polegają na wykonaniu określonego zadania,
• Bio-dane – forma jest zbliżona do kwestionariusza, a jego wypełnienie pozwala na zdobycie danych dotyczących biografii kandydata,
• Rozmowę kwalifikacyjną – jako kryterium podziału przyjmuje się dwa aspekty; liczbę osób przeprowadzających rozmowę oraz sposób zadawania pytań.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Praca dorywcza i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.