Leasing pracowniczy – trójstronna współpraca

leasing pracowniczyWiele firm poszukując oszczędności w zakresie bieżącej działalności stosują różne rodzaje zatrudnienia.  Od różnych odmian umów o pracę i cywilnoprawnych, po nowe formy zatrudniania.

Wynajem pracowników

Leasing pracowniczy to wynajęcie pracowników zatrudnionych na stale w firmie X do pracy w firmie Y. Aby wypożyczenia miało miejsce musi dojść do zawarcia porozumienia pomiędzy oboma pracodawcami oraz pracownik musi wyrazić zgodę. Jeżeli wszyscy wyrażą zgodę, pracownikowi udzielany jest bezpłatny urlop w celu pracy u innego pracodawcy. W wyniku tego umowa z macierzysta firma zostaje zawieszona, a zawierana jest umowa z nowym pracodawcą, na ogół na czas określony.

Leasing czy praca tymczasowa?

Leasingu pracowniczego nie należy utożsamiać z pracą tymczasową. W przypadku, gdy pracowników użycza agencja pracy tymczasowej mamy do czynienia z pracą tymczasową. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie od agencji i z nią ma podpisana umowę. W leasingu wynagrodzenie płaci firma wynajmująca pracownika i obowiązują warunki umowy z nią zawartej. Ponadto umowa o prace tymczasową nie może przekraczać 18 miesięcy i zapewniać warunki pracy jak na etacie. Wypożyczenie pracownika może odbywać się na dowolnych warunkach i przybierać różne formy umów z pracownikiem np. kontrakt.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Praca przez Agencję i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.